Z czym można pomylić rydza? Grzyby podobne do rydzów
Rydze to bardzo dobre grzyby, ale nie jest łatwo o ich znalezienie i są podobne do innych grzybów, które nie są jadalne. Z czym można pomylić rydza? Do jakich grzybów podobne są rydze?
9 Odpowiedzi
Jadalny mleczaj rydz, o którym mówisz jest bardzo podobny do niejadalnego mleczaja wełnianki. Zarówno jeden jak i drugi mają wklęsły kapelusz, ale kapelusz rydza ma zielono-pomarańczowe kręgi, natomiast jego trujący odpowiednik – kręgi dosyć ciemne. Poza tym miąższ rydza jest pomarańczowy, tak jak i jego sok, w przeciwieństwie do mleczaja wełnianki. Ten ma z kolei biały miąższ i biały sok.
Mleczaj wełnianka jest bardzo podobny do rydza. Tak jak napisano powyżej, z rydza sok wychodzi pomarańczowy, z tego drugiego mleczaja biały. No i mają inny kolor kapeluszy.
Jak pierwszy raz idziesz zbierać grzyby, najlepiej jest iść z kimś i trochę się podszkolić, nie polegać tylko na zdjęciach i poradach z internetu.
Tutaj macie filmik, który przedstawia rydze:
A tutaj macie pokazane, czym się różni rydz od swojego trującego brata – mleczaja wełnianki. Rydz i mleczaj wełnianka są podobne, ale można je rozróżnić, jak się człowiek już opatrzy:
Rydz może być pomylony z mleczajem wełnianką i może się to źle skończyć, jeśli nikt tego nie zweryfikuje. Lepiej sprawdzać grzyby u kogoś, kto się zna. Samemu nie ryzykować.
Zgadza się. Rydza, tego bardzo smacznego grzyba, można pomylić z niejadalnym mleczajem wełnianką. Warto bliżej zapoznać się z budową i wyglądem obu grzybów. Sprawnym okiem można bez trudu wychwycić różnice. Filmiki czaputowskiego pięknie prezentują te różnice. Polecam obejrzeć przed grzybobraniem.
Kapelusz rydza zazwyczaj ma średnicę 4-10 cm. Na początku jest on płaski, wypukły. Wraz z dojrzewaniem grzyba staje się bardziej lejkowaty (wklęśnięty). Zwykle przybiera kolor pomarańczowy, łososiowy lub czerwonawy, nie każdy rydz ma identyczny kolor.
Rydz charakteryzuje się ciemnymi, koncentrycznymi pręgami. Brzeg kapelusza rydza jest podwinięty, zaś w starszych rydzach może być dodatkowo falisty.
Gdy uszkodzi się rydza, wydziela on pomarańczowe mleczko. Oryginalna nazwa rydza to mleczaj i stąd to się bierze. Z czasem ten płyn zielenieje.
Blaszki w rydzach przeważnie mają odcień ciemnej pomarańczy, są dość gęste i wychodzą zazwyczaj na trzon. Trzon ma jaśniejszy kolor, a wysokość to około 4 cm plus minus centymetr. Trzon ma płytkie, pomarańczowe zagłębienia. W starszych grzybach trzon jest pusty w środku.
Jeśli nie masz pewności co do tego, czy dany grzyb to rydz, zapytaj specjalistę. Albo jedź do stacji sanepidu. Zwykły kęs niewłaściwego grzyba może Cię zabić. To nie są żarty. Jak moja babcia żyła i znała się na grzybach, to je zbierała. Teraz tylko kupuję w sklepie, ja się nie znam.
Ja jak chcę na grzyby to dzwonię do mojego wujka, który uwielbia grzyby, ale nie ma prawka. Razem sobie czasem zbieramy. Polubiłem zbierać grzyby już w dzieciństwie. Jakoś mnie to uspokaja. Jego numer telefonu mam nawet na pierwszym miejscu w liście kontaktów.
Tego jadalnego, pysznego rydza można rzeczywiście pomylić z odmianą o nazwie mleczaj wełnianka. Na surowo ten grzyb jest trujący. Po dłuższym gotowaniu traci właściwości trujące, ale ja bałabym się, że mimo wszystko za krótko gotowałam. Poza tym podobno po ugotowaniu jest bardzo gorzki i nie ma żadnej przyjemności z jedzenia go.
Moja siostra cioteczna jak miała 7 lat zatruła się grzybami i nie wyszła z tego. Ktoś z w rodzinie pomylił grzyby, ale nie znam szczegółów historii, to było już z 15 lat temu.
Mieszkam w Finlandii 40 lat ,Finowie zbierają te rydze obgotowywuja 1 raz i robią sałatkę grzybowa jest to ich przysmak przez całą zimę ja również jadam ,i nikt się jeszcze nie otrół nie zachorował .