Z jakiej części krowy jest stek?
Z jakiej części krowy jest stek? Jakie mięso stosuje się na steka? Z jakiej części wołowiny robi się steka? Z jakiego mięsa to się robi? Skąd pochodzi stek? Gdzie najpierw podawano steki?
4 Odpowiedzi
Stek (nazywany również befsztykiem) robiony jest głównie z polędwicy lub karkówki (krojonych w poprzek włókien mięśniowych). Ciężko byłoby powiedzieć, skąd pochodzi stek, ponieważ tradycja jedzenia steków jest silnie zakorzeniona w wielu kulturach związanych historycznie z łowiectwem, a także z hodowlą bydła. Do takich kultur należą m.in. kultura Finlandii (gdzie spożywane są steki z reniferów), kultura Australii (gdzie spożywane są steki z kangurów) czy kultura Inuitów (którzy spożywają steki z wielorybów).
Najlepsze kawałki wołowiny na steki robione są z żeberek, polędwicy i rozbratla. Nadmierne spożycie wołowiny w USA i Europie bardzo napędza globalne ocieplenie.
Poniżej załączam rysunek krowy. Z tego rysunku stek najlepszej jakości jest najczęściej robiony z części RIB, Short Loin i Tenderloin. Bywa też, że jest robiony z części Neck.
Stek może pochodzić z różnych części krowy, ale najpopularniejsze kroje to antrykot, polędwica oraz rostbef.
Antrykot to część kręgosłupa, z której otrzymujemy steki o nazwie rib-eye, charakteryzujące się charakterystycznym „okiem” tłuszczu.
Polędwica, zwana też filetem, to miękkie mięso z dolnej części grzbietu krowy, które jest często wykorzystywane do przygotowania steków.
Rostbef jest natomiast stekiem pochodzącym z górnej części grzbietu krowy, który jest znany ze swojego smaku i soczystości.
Cienki stek może być również wycięty z części udźca wołowego, ale jest dość twardy, dlatego zaleca się zamarynowanie go na kilka godzin przed przyrządzeniem.