Za co odpowiada móżdżek? Jaką pełni rolę?
Za co odpowiada móżdżek? Jaką pełni rolę? Gdzie znajduje się móżdżek? Co może być skutkiem uszkodzenia móżdżku? Czy móżdżek się regeneruje?
1 Odpowiedź
Ten niewielki organ nazywany jest „mały mózgiem”. Stanowi on część mózgowia i znajduje się w dole czaszki, w jej tylnej części. Móżdżek jest sąsiadem płatu skroniowego, potylicznego i pnia mózgu. Z wyglądu przypomina elipsę, płaską od góry i wypukłą od dołu. Swoim kształtem jest zbliżony do półkul mózgowych, ale w zdecydowanie mniejszym rozmiarze.
Móżdżek wraz z mózgiem i pieniem mózgowym tworzą mózgowie. Te struktury kontrolują większość procesów życiowych każdego człowieka. Móżdżek to druga pod względem wielkości część mózgowia.
Rola móżdżku jest ogromna. Każda z półkul otrzymuje określone informacje od organizmu i przekazuje do danej połowy ciała. Jakiekolwiek zaburzenia w pracy móżdżku czy też jego drobne upośledzenie bardzo osłabiają prawidłowe działanie układu ruchowego człowieka. Naukowcy często podkreślają, iż jego domeną jest ruch. Bo ten element mózgu zbiera wszelkie informacje, które płyną z organizmu i ciała człowieka, a następnie decyduje, jak przełożyć je na efekty konkretnego codziennego działania.
najważniejsze funkcje móżdżku:
- kontrola wszystkich ruchów ciała,
- planowanie ruchów ciała,
- utrzymanie równowagi,
- zapewnienie prawidłowej koordynacji ruchowej,
- umożliwienie poruszania się,
- wspomaganie wykonywania codziennych czynności,
- kontrolowanie ruchu gałek ocznych,
- koordynowanie ruchu gałek ocznych, aby umożliwiać obserwację przedmiotów,
- uczenie się nowych ruchów,
- korygowanie postawy ciała,
- zapobieganie napięciom mięśni,
- zapewnianie płynności ruchów.
Czasami powstałych w móżdżku zmian nie da się cofnąć, jest tak na przykład w dokonanych udarach móżdżku. Bardzo ważna staje się wtedy rehabilitacja. Ludzki mózg nie przestaje nas zadziwiać. Jego słabe zdolności regeneracyjne zastępowane są ogromną neuroplastycznością, czyli zdolnością do przejmowania utraconych funkcji przez sąsiadujące ośrodki.