Żylaki na nogach – przyczyny, leczenie, zapobieganie żylakom
Na pewno niejedna z was ma żylaki na nogach, ja mam od jakiegoś czasu i bardzo mi to przeszkadza. Ale to normalne, chyba każdemu przeszkadzają żylaki. Jak zlikwidować żylaki na nogach? I jak im zapobiegać?
9 Odpowiedzi
Żylaki często występują u osób, których oboje rodzice mieli żylaki.
Przyczyną żylaków w nogach też bywa nadwaga, ciąża, stojąca praca.
Częste wizyty na saunie i w solarium też powodują żylaki, a na solarium to też inne choroby, znacznie groźniejsze.
Można zdecydowanie pomóc naszym zmęczonym nogom i zapobiec pojawianiu się żylakó poprzez trzymanie nóg pionowo do góry przez 10 minut dziennie. Jeśli masz pracę, która wymaga stania czy dużej ilości chodzenia ten sposób bardzo pomaga.
Ja zawsze po powrocie z pracy jedna z pierwszych rzeczy jaką robię to właśnie zostawienie óg na 10 minut żeby żyły trochę odpoczeły. W moim przypadku pomaga.
Ja też stosuję ten sposób z nogami do góry i czuje, że moje nogi są bardziej wypoczęte potem. Tylko kwestia tego, że nie zawsze mam czas, żeby tak sobie odpocząć po pracy. Ale jak tylko mogę to biorę nogi do góry i zauważyłam, że kondycja żył na nogach zdecydowanie się poprawiła.
Dość ważne jest to żeby w trakcie kilkugodzinnej stałej pozycji co jakiś czas się chwilę rozruszać. Nawet jak to będzie minuta innego ruchu to pozwoli to krwi na poprawcą cyrkulację, dzięki temu żylaki będą pojawiać się rzadziej.
Odpowiednie kremy i ćwiczenia mogą pomóc na żylaki. Na Allegro jest tego pełno, a także zresztą w innych sklepach w internecie.
Ważne jest też obuwie, aby było jak najwygodniejsze, gdy dużo stoisz / masz stojącą pracę.
Żylaki to powiększone, obrzęknięte i poskręcane żyły, występujące najczęściej na nogach. Są one spowodowane przez zawory / zastawki w żyłach, które umożliwiają przepływ krwi tylko w jednym kierunku. Kiedy te zawory stają się słabe lub uszkodzone, pozwalają krwi płynąć do tyłu i gromadzić się w żyłach, powodując ich powiększenie i skręcenie.
Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju żylaków, w tym:
– Wiek: Z wiekiem zawory w naszych żyłach mogą stać się słabe lub uszkodzone, pozwalając krwi gromadzić się w basenie i powodując, że żyły stają się powiększone.
– Ciąża: Podczas ciąży, zwiększony poziom hormonów może spowodować zaburzenia.
– Otyłość: Nadwaga lub otyłość stawia dodatkowy nacisk na żyły, co może uszkodzić zawory i spowodować ich powiększenie.
– Siedzący tryb życia: Siedzący tryb życia może powodować, że mięśnie w nogach stają się słabe, co może prowadzić do tego, że zastawki w żyłach nie funkcjonują prawidłowo i pozwalają na gromadzenie się krwi.
– Stojąc lub siedząc przez długie okresy czasu: Może to również spowodować uszkodzenie zaworów w żyłach, ponieważ krew nie jest w stanie prawidłowo przepływać i gromadzi się w żyłach.
Jeśli masz jakiekolwiek objawy żylaków, takie jak ból, obrzęk, swędzenie lub skurcze, ważne jest, aby zobaczyć lekarza. Będą oni w stanie zdiagnozować stan i zalecić opcje leczenia.
Czym są żylaki?
Żylaki to poskręcane, powiększone żyły. Zazwyczaj występują w nogach i mogą być widoczne tuż pod skórą. Żylaki są powszechne, dotykając do jednej na trzy osoby dorosłe.
Co powoduje żylaki?
Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do ich rozwoju, w tym:
- Genetyka: Jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie mieli żylaki, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że Ty również będziesz je miał.
- Wiek: Ryzyko rozwoju żylaków wzrasta wraz z wiekiem.
- Płeć: Kobiety są bardziej narażone na rozwój żylaków niż mężczyźni.
- Ciąża: Ciąża może powodować żylaki ze względu na zwiększony nacisk na żyły w miednicy.
- Otyłość: Nadwaga lub otyłość może wywierać dodatkowy nacisk na żyły w nogach.
- Stojąc lub siedząc przez długie okresy czasu: Może to spowodować, że krew w nogach będzie się gromadzić i prowadzić do rozwoju żylaków.
Jakie są objawy żylaków?
Najczęstszym objawem żylaków jest tępy ból lub uczucie ciężkości w nogach. Inne objawy mogą obejmować:
- Obrzęk nóg
- Skurcz lub ból w nogach
- Swędzenie lub pieczenie nóg
- Niespokojne nogi
- Pogrubienie lub przebarwienie skóry nad żyłami
- Owrzodzenia na nogach
Żylaki mogą być leczone na wiele sposobów, w zależności od tego, jak bardzo są rozszerzone i jakie są objawy. Najczęstszymi metodami leczenia są operacja chirurgiczna lub stosowanie elastycznych pończoch.
Najczęściej stosowana metoda leczenia to chirurgia, która polega na usunięciu żyły z organizmu. Inne metody leczenia to m.in. elektrokoagulacja, skleroterapia i laserowe usuwanie żył.
Można też włączyć do leczenia stosowanie kremów i maści zawierających heparynę lub inne leki przeciwzakrzepowe, a także unieruchomienie kończyny dolnej za pomocą gipsu lub opatrunku elastycznego. To zależy od konkretnej sytuacji.