Jaki wpływ na człowieka może wywierać sprawowanie władzy?
Jaki wpływ na człowieka może wywierać sprawowanie władzy? Jak bycie u władzy może wpłynąć na człowieka? Co może dziać się z człowiekiem, gdy jest u władzy?
5 Odpowiedzi
Ludzie, który stają u władzy znacznie się zmieniają. Niestety w większosci na gorsze. Mniej myślą o innych a bardziej o sobie i zaczynają udawać i oszukiwać, bo wszyscy patrzą im na ręce.
Mówi się, że często politycy to osoby mające jakiś stopień psychopatii. Dlatego łatwo osiągają swoje cele, potrafią się kierować tym, co teoretycznie jest korzystne dla kraju, a niekoniecznie dla jednostki jaką jest dany obywatel. Osoby o takich cechach są również szefami przedsiębiorstw. Oczywiście, podkreślam nie zawsze tak jest. A czy władza sama w sobie zmienia ludzi? Owszem, często jej potem nadużywają w mniejszy lub większy sposób. Nie trzeba patrzyć na żadnych polityków, czy właścicieli przedsiębiorstw, wystarczy spojrzeć na niektóre relacje pomiędzy rodzicami, a dziećmi. Rodzice często wykorzystują swoją przewagę.
Zarówno w historii, jak i w teraźniejszości mamy przypadki, gdzie dana osoba nigdy nie powinna dojść do władzy. Często ludziom mniej inteligentnym władza odbija. Często skupieni są jedynie na swoich korzyściach, bogaceniu się kosztem innych. Nie interesuje ich dobro ogółu.
Sprawowanie władzy może mieć wiele różnych wpływów na człowieka. Może sprawić, że poczuje się pewniej i będzie miał kontrolę, może dać mu poczucie celu, ale może też sprawić, że będzie bardziej zestresowany i niespokojny. Dodatkowo, sprawowanie władzy może również prowadzić do korupcji i nadużywania władzy, jeśli nie jest ona używana w sposób odpowiedzialny.
Sprawowanie władzy może mieć głęboki wpływ na ludzi. Może kształtować ich światopogląd, poczucie własnej wartości i spojrzenie na innych. Może dać im poczucie celu i kierunku lub sprawić, że poczują się zagubieni i rozproszeni.
Może sprawić, że poczują się pewni siebie i będą kontrolować sytuację, albo że będą się bać i czuć się bezbronni.
Może sprawić, że poczują się wzmocnieni i zmotywowani, albo że poczują się urażeni i źli.
Władza w rękach nieodpowiednich osób, nie przygotowanych do tego merytorycznie, emocjonalnie i psychicznie, może być tragiczna w skutkach.
Przykładem jest Hitler czy Stalin i dziesiątki milionów martwych ludzi.
W dzisiejszych czasach w niektórych krajach mamy łagodniejsze odmiany tego. Np. Korea Północna czy Rosja. Niektóre państwa demokratyczne, takie jak Węgry czy Polska, również mają półautorytarne rządy, ale na razie Unia Europejska trzyma ich w ryzach.
Teraz we Włoszech do władzy doszła skrajna prawica. Włochy słyną z tego, że do władzy wybierają sobie ludzi niekompetentnych, jako naród Włosi nie są zbyt mądrzy politycznie. Nie do pomyślenia, że to kiedyś było takie cesarstwo.