Co oznacza słowo „paranoja”?
Co oznacza słowo „paranoja”? Co określamy jako paranoję? Z jakiego języka wywodzi się to słowo? Co to jest paranoja?
4 Odpowiedzi
Paranoja jest zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje się obecnością urojeń o absurdalnej treści.
Na przykład Stalin popadł w paranoję w późnych latach życia, ponieważ myślał, że ciągle ktoś go chce zabić.
Określenie paranoja ma swoje pochodzenie w języku greckim – powstało ono poprzez połączenie dwóch wyrazów: para (obok, poza) oraz noos (umysł) czyli „poza umysłem”.
Słowo paranoja czy paranoik stosujemy nie tylko wobec osób chorych, ale osób zachowujących się, jak osoby chore na paranoję.
Głównymi objawami tego schorzenia są lęk przed ludźmi, przed światem, a także urojenia paranoidalne. Osoba chora jest bardzo podejrzliwa zarówno wobec osób obcych, jak i wobec osób jej bliskich.
Gdy ktoś ma paranoję, jest to osoba, która wszystkich uważa za swoich wrogów, wszystkich podejrzewa o złe intencję i boi się wszystkiego dookoła. Na paranoję często cierpią dyktatorzy w końcowej fazie, tacy jak Hitler, Stalin i niektórzy współcześni przywódcy.
Paranoja jest to stan psychiczny, w którym osoba doświadcza silnych lęków i obaw bez powodu, a także ma różne urojenia i uporczywe przekonania. Przy paranoi może dojść do wyolbrzymienia i nadinterpretacji drobnych szczegółów, a także do uczucia, że ktoś jest przeciwko nam i nastawia nas przeciwko innym.