Czy podczas gorączki trzeba dużo pić? Czy można jeść jajka?
Czy podczas gorączki trzeba dużo pić? Czy można jeść jajka w trakcie gorączki?
1 Odpowiedź
Gorączka jest jednym z podstawowych mechanizmów obronnych organizmu w odpowiedzi na atak bakterii, wirusów, grzybów, czy pasożytów. Jest to objaw ogólnoustrojowy, czyli dotyczy całego organizmu. O gorączce można mówić, gdy temperatura ciała wzrasta powyżej 38°C. Zakres 37,1- 38,0°C to tzw. stan podgorączkowy.
Jednym z charakterystycznych objawów gorączki jest wzmożone pocenie. Jest to podstawowy sposób na naturalne obniżenie temperatury ciała. Pot bowiem, aby wyparować z powierzchni skóry, musi odebrać dużą ilość ciepła z organizmu i tym samym powoduje jego ochłodzenie. O ile pocenie się jest zjawiskiem korzystnym, należy pamiętać, że powoduje ono utratę wody. W gorączce zwiększa się także częstość oddechów, co dodatkowo powoduje zwiększone parowanie. Wspomniane czynniki wiążą się więc z ryzykiem odwodnienia.
Aby nie doprowadzić do stanu odwodnienia, należy dbać o regularne przyjmowanie płynów, bez względu na to, czy choremu w danym momencie chce się pić. Płyny należy uzupełniać często, małymi łyczkami, tak aby stopniowo nawadniać organizm. Spożywanie właściwej ilości płynów, wpływa także na nawilżenie błon śluzowych organizmu, co jest bardzo pomocne przy bólu gardła. Woda oraz doustne płyny nawadniające o dodatkowych wartościach odżywczych są bardzo ważnymi sprzymierzeńcami w chorobie.
Podczas gorączki warto jeść produkty bogate w płyny i elektrolity. Dobrze uwzględniać w diecie różne przyprawy przeciwzapalne: czosnek, imbir, kurkumę. W czasie gorączki spożywane posiłki powinny być szczególnie odżywcze, by dodawać energii do walki z infekcją.
Jeśli chodzi o jajka to warto je podawać choremu bo zawierają pełnowartościowe białko oraz wiele witamin i składników mineralnych. Najlepiej podawać jajka ugotowane na miękko lub ścięte na parze w formie jajecznicy, jajka sadzonego czy omletu, żeby to danie było dość lekkostrawne.