Czy plemniki o nieprawidłowej budowie mogą zapłodnić?
Czy plemniki o nieprawidłowej budowie mogą zapłodnić? Dlaczego plemniki mają nieprawidłową budowę? Czy ze słabym nasieniem można zajść w ciążę?
2 Odpowiedzi
Plemniki o nieprawidłowej budowie nie są zdolnie do zapłodnienia. Tylko te właściwie zbudowane mają szansę na dotarcie do celu. Te o nieprawidłowej budowie mogą za to utrudnić zapłodnienie innemu partnerowi. Blokują drogę i przez to dają szansę „swoim”.
Plemniki o nieprawidłowej budowie, zwane plemnikami teratozoospermicznymi, mogą mieć utrudnione zdolności do zapłodnienia komórki jajowej. Nieprawidłowości mogą dotyczyć wielkości, kształtu główki plemnika, długości lub kształtu witki, czy też występowania innych defektów. Takie nieprawidłowości mogą wpływać na ruchliwość plemników lub ich zdolność do przedostania się przez warstwy komórek otaczających komórkę jajową i dokonania zapłodnienia.
Jednakże, nie oznacza to, że wszystkie plemniki o nieprawidłowej budowie są całkowicie niezdolne do zapłodnienia. W niektórych przypadkach, nawet plemniki z pewnymi nieprawidłowościami mogą zapłodnić komórkę jajową, szczególnie jeśli liczba plemników jest wysoka i pozostałe plemniki mają normalną budowę i funkcje. To zjawisko jest jednak mniej prawdopodobne niż w przypadku plemników o prawidłowej budowie.
W sytuacjach, gdy występuje wysoki odsetek plemników o nieprawidłowej budowie, para może mieć trudności z poczęciem dziecka, co jest jedną z przyczyn męskiej niepłodności. W takich przypadkach, zalecane są szczegółowe badania u androloga lub specjalisty medycyny rozrodu, a współczesne techniki wspomaganego rozrodu, takie jak in vitro (IVF) lub wewnątrzcytoplazmatyczne wstrzyknięcie plemnika (ICSI), mogą zwiększyć szanse na zapłodnienie.