Pod jakimi pseudonimami tworzył Stefan Żeromski?
Pod jakimi pseudonimami tworzył Stefan Żeromski? Jakich pseudonimów używał Stefan Żeromski?
4 Odpowiedzi
Żeromski bardzo często używał pseudonimów takich jak – Stefan Iksmoreż, Maurycy Zych i Józef Katerla (Katerla to nazwisko panieńskie matki Żeromskiego).
Pseudonimy, pod jakimi wiemy, że pisał Żeromski, to Józef Katerla, Stefan Iksmoreż oraz Maurycy Zych. Iksmoreż to jest ananim, to jest nazwisko „Żeromski” pisane od tyłu 🙂
Stefan Żeromski pochodził z ubogiej rodziny szlacheckiej Wincentego Żeromskiego herbu Jelita (tak, jelita, ale nie wiem czy cienkiego, czy grubego 🙂 ) i Józefy z Katerlów Żeromskiej.
Dorastał w Ciekotach w Górach Świętokrzyskich. Ojciec Żeromskiego przed powstaniem utracił swój majątek i aby zapewnić utrzymanie rodzinie, został dzierżawcą folwarków.
W 1863 roku wykazał się odwagą i wspierał Polaków walczących w powstaniu styczniowym. Żeromski stracił matkę w 1879, a ojca – 1883. Jego rodzice pochowani zostali w Leszczynach.
Stefan Żeromski tworzył pod kilkoma pseudonimami. Swoje utwory publikował pod nazwiskami Józef Katerla (było to panieńskie nazwisko matki), Maurycy Zych, Stefan Omżerski, Iksmoreż ( ten pseudonim został utworzony poprzez odwrócenie liter prawdziwego nazwiska autora).
Stefan Żeromski, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku, tworzył pod kilkoma pseudonimami. Oto najważniejsze z nich:
- Maurycy Zych – najbardziej znany pseudonim Żeromskiego, pod którym opublikował wiele swoich wczesnych utworów.
- Józef Katerla – pseudonim używany przez pisarza, szczególnie w okresie jego działalności publicystycznej.
- Stefan Iksmoreż – anagram nazwiska Żeromski, używany sporadycznie.
- Młodożeniec – pseudonim używany w początkach twórczości, nawiązujący do jego młodego wieku.
Warto zauważyć, że Żeromski używał tych pseudonimów z różnych powodów, w tym aby uniknąć cenzury lub oddzielić różne aspekty swojej twórczości. Pseudonim „Maurycy Zych” jest szczególnie znany i często kojarzony z wczesnym okresem twórczości pisarza.