Na jakie pytania odpowiada podmiot?
Na jakie pytania w języku polskim odpowiada podmiot? Gramatyka to przerąbana sprawa, ja nie przepadam za gramatyką w języku polskim i żadnym innym języku. Czy możecie opisać, na jakie pytania odpowiada podmiot i coś więcej na temat podmiotu?
7 Odpowiedzi
Może zacznijmy od tego, czym jest podmiot – podmiot to część zdania, która w zdaniu w stronie czynnej oznacza wykonawcę czynności wyrażonej orzeczeniem, obiekt podlegający procesowi wyrażonemu orzeczeniem lub znajdujący się w stanie wyrażonym orzeczeniem.
Podmiot odpowiada na pytania „kto”, „co”.
Zgadza się, podmiot odpowiada na pytania „kto? co?”. Przykłady podmiotów:
Podmioty w zdaniach są pogrubione:
Mama doi krowę na łące – w tym zdaniu podmiot to mama.
Prezes niszczy Polskę – podmiot to prezes.
Ojciec jest ateistą – ojciec w tym zdaniu to podmiot.
Pies został wyprowadzony na spacer przez babcię – pies jest tutaj podmiotem. Babcia jest wykonawcą czynności.
Podmiot odpowiada na pytania kto? co?
Podmiotem w zdaniu zawsze jest jakaś osoba lub rzecz, która stanowi główny punkt w tym zdaniu. Coś robi, o czymś myśli, coś planuje.
Stefan planuje podróż do Malibu – Stefan to podmiot. Kto? Stefan.
Łóżko jest bardzo szerokie. Łóżko to podmiot – co? Łóżko.
Mietek kładzie się na Grażynie. Mietek jest podmiotem – kto? Mietek.
Podmiot to główna osoba w danej wypowiedzi. Odpowiada na pytania kto, co. Może to być osoba, zwierzę, budynek, drzewo. Wobec podmiotu najczęściej coś się dzieje lub podmiot coś robi.
Np. w zdaniu:
Moja księgowa z Warszawy wykonała bardzo dobrą robotę – podmiotem jest księgowa.
Mój telewizor 55 cali wyświetla obraz w formacie 4K i bardzo ładnie komponuje się z resztą wystroju – podmiotem jest telewizor. Ewentualnie telewizor 55 cali też chyba mógłby być.
Podmiot odpowiada na pytania kto co. Ale nie powinno się w ten sposób uczyć języka, specjaliści językowi powinni mieć takie rzeczy do nauczania się, a nie każdy.
Podmiot odpowiada na pytania „kto? co?”.
Podmiot jest częścią zdania, która w stronie czynnej oznacza wykonawcę czynności wyrażonej orzeczeniem, obiekt podlegający procesowi wyrażonemu orzeczeniem lub znajdujący się w stanie wyrażonym orzeczeniem.
Są to pytania kto? oraz co?