Co oznacza słowo lex?
Co oznacza słowo „lex”? Jaka jest definicja słowa lex? Z jakiego języka to pochodzi? Jakie jest znaczenie wyrazu lex? Np. ostatnio było głośno o jakimś Lex TVN. Co to znaczy?
8 Odpowiedzi
Słowo „lex”, w wielkim skrócie, oznacza „prawo”, „ustawę”. Wywodzi się ono ze starożytnego Rzymu, z języka łacińskiego. „Lex TVN” zaś to projekt poselski, który miał zostać nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji.
W takim znaczeniu, jak Lex TVN, to się wywodzi ze starożytnego Rzymu.
W starożytnym Rzymie Lex to był termin określający najczęściej ustawę będącą źródłem prawa lub w znaczeniu ogólnym termin ten oznaczał ustawę (akt autorstwa ustawodawcy) w przeciwieństwie do prawa (termin ius, ogółu norm prawnych, opartych na zasadzie słuszności, których respektowanie było obowiązkiem każdego prawodawcy).
Lex po łacinie oznacza prawo. Np. „Dura lex, sed lex” oznacza „Twarde prawo, ale prawo”.
Lex może też być skrótem od imienia Alexander. I to co napisano powyżej wszystko się zgadza.
Jeszcze można na to spojrzeć z punktu widzenia historycznego.
Lex to była uchwała w starożytnym Rzymie, szczególnie w okresie republikańskim. Ustanawiana była przez kompetentny organ prawodawczy.
Od końca czasów pryncypatu była to konstytucja cesarska.
Microsoft Word często zaznaczał mi słowo Lex jako błąd, ale w końcu przestał to robić.
Co to znaczy Lex? Lex oznacza prawo w europejskim (a także w polskim) znaczeniu.
Słowo „lex” ma dwa różne znaczenia, z których pierwsze dotyczy języka łacińskiego, gdzie jest rzeczownikiem rodzaju żeńskiego oznaczającym prawo lub zasadę.
Drugie znaczenie odnosi się do języka wolof, gdzie „lex” jest rzeczownikiem oznaczającym „policzek„.
W języku łacińskim słowo to może mieć różne odmiany i oznaczać także „warunek„.
To ja jeszcze podam 3 przykłady użycia słowa lex:
1. Lex talionis: to oznacza prawo odwetu, które pochodzi z zasady „oko za oko, ząb za ząb”. W tym kontekście „lex” odnosi się do prawa lub zasady, a „talionis” oznacza odwet. Zastosowanie tego prawa polega na wymierzeniu sprawcy kary równoważnej wyrządzonym krzywdom.
2. Lex loci: to łacińska fraza oznaczająca „prawo miejsca” lub „prawo obowiązujące w danym miejscu”. Jest to zasada w prawie międzynarodowym prywatnym mówiąca, że prawo właściwe dla danej sytuacji prawnej zależy od prawa obowiązującego w miejscu, gdzie ta sytuacja miała miejsce.
3. Lex posterior: to zasada w prawie, która mówi, że późniejsze prawo uchyla wcześniejsze prawo, jeśli te dwa prawa są ze sobą sprzeczne. Innymi słowy, jeśli dwa akty prawne dotyczą tego samego zagadnienia, to ten, który został ustanowiony później, ma pierwszeństwo przed wcześniejszym.