Czy powinno się mówić smacznego?
Czy powinno się mówić smacznego? Czy przed posiłkiem powinno się powiedzieć smacznego do pozostałych jedzących? Jakoś tak podświadomie wydaje mi się, że nie powinno się tego mówić.
5 Odpowiedzi
Nie mówi się smacznego. Gdy powiesz smacznego do osoby, która już je, to musi z pełnymi ustami odpowiedzieć dziękuję.
Inny powód, to sugerowanie, że posiłek mógłby być niesmaczny, więc nie powinno się mówić smacznego. Nie mówi się wtedy „smacznego” w sytuacjach, jeśli posiłek nie był przez nas przygotowany.
Jedynie dopuszczalne jest smacznego, gdy sami zrobimy posiłek i jesteśmy gospodarzami i mówimy to do gości.
Oraz gdy kelner podaje jedzenie do stołu i powie przy podaniu „smacznego”, to też jest dopuszczalne.
Nie zgadzam się z tym, ponieważ to słowo może mieć także pozytywny wygłos. Moim zdaniem to kulturalne, aby przed rozpoczęciem posiłku lub przy zasiadaniu do stołu życzyć innym uczestnikom smacznego, czyli dobrego posiłku!
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Dla mnie to byłoby męczące, a wręcz wkurzające, gdyby ciągle mi przed każdym posiłkiem ktoś mówił smacznego i musiałbym odpowiadać, że dziękuję. Albo gdybym ja miał mówić za każdym razem komuś „smacznego”. To tak samo, jak bym miał mówić dzień dobry sąsiadowi za każdym razem, jak go zobaczę danego dnia.
Dla mnie smacznego można powiedzieć w wyjątkowych okolicznościach, np. jak widzę się z rodziną kilka razy w roku i głowa rodziny mówi „smacznego”, aby przystąpić już do jedzenia.
U mnie w domu rodzinnym nigdy na co dzień nie mówiło się smacznego i ogólnie w mojej rodzinie – cioci, wujków, babć też nie. Tylko w jakichś wyjątkowych, specjalnych okolicznościach. Albo sporadycznie, jak kogoś coś naszło.
W zerówce pani mówiła przed posiłkiem do nas „smacznego” i trzeba było odpowiedzieć – „dziękujemy, a na deser panią zjemy”. Trochę kanibalistyczny zwyczaj 🙂 A tak na poważnie, to jak dla mnie to było niepotrzebne. Wystarczyłoby, żeby po raz pierwszy podczas przerwy powiedziała smacznego, a w kolejne dni już by mogła sobie odpuścić.
Tak, można mówić, jeśli ktoś ma na to ochotę. „Smacznego” to popularna i grzeczna fraza używana w Polsce przed posiłkiem. Jest to forma życzenia, której celem jest wyrażenie nadziei, że posiłek będzie smaczny.
Choć nie jest to obowiązkowe, jest to część polskiego savoir-vivre’u i jest przeważnie akceptowane i oczekiwane, szczególnie podczas wspólnych posiłków na spotkaniach towarzyskich czy rodzinnych.
Pamiętajcie jednak, że w niektórych kręgach kulturowych uważa się, że mówienie „smacznego” jest nieformalne lub zbyt osobiste, szczególnie w oficjalnych sytuacjach lub w obecności osób, które się nie zna.