Jakie badania zrobić, gdy jest za wysoki cukier?
Robiłem badanie krwi i wyszedł mi zbyt wysoki poziom cukru na czczo (116). Mój lekarz zalecił, aby zrobić badanie krzywej cukrowej.
Problem jest taki, że dostałem skierowanie tylko na badanie poziomu glukozy we krwi na czczo i po upływie 2 godzin.
Wiem już, że powinienem mieć tez zbadany poziom glukozy po godzinie i zamierzam dokupić sobie to badanie.
A co z krzywą insulinową?
Lekarz się na ten temat nie zająknął. To badanie jest dość kosztowne. Czy powinienem je od razu zrobić, razem z krzywą cukrową?
Mam objawy wskazujące na problemy z cukrem (częste oddawanie moczu, osłabienie, senność i podobne).
Biorę leki, które mogą zaburzać gospodarkę glukozową i insulinową w organizmie. Wraz ze skierowaniem na krzywą cukrową dostałem skierowanie na morfologię (za dużo białych ciałek miałem ostatnio).
7 Odpowiedzi
Na początku najlepiej zacząć właśnie od regularnych badań poziomu cukru na czczo, przed posiłkiem i 2 godziny po posiłku, aby sprawdzić jak funkcjonuje twój organizm. Jeśli będzie coś niepokojącego, lekarz powinien zlecić dalsze badania, a jeśli tego nie zrobi- konieczna może być jego zmiana.
Możliwości badania cukru jest dużo, ale ja bym się raczej kierowała tym co mówi lekarz a przy następnej wizycie można się go dopytać dokładnie o krzywą insulinową. Albo idź do innego lekarza i zobacz co on powie. Mając dwie opinie może coś Ci się przejaśni.
Jak już wiadomo że jest wysoki cukier we krwi no to na pewno będzie trzeba zbadać trzustkę i inne narządy. Pewnie lekarz zleci jakieś USG albo rezonans. Być może też będzie robiona biopsja.
Najlepiej iść do diabetologa, nawet jeśli nie wiesz, czy jesteś cukrzykiem czy nie. Jak badania wstępne wykazują za dużo glukozy we krwi, nie ma co czekać.
Tak jeszcze gwoli cukrzyczy, aby jej zapobiec – nie pijcie słodkich napoi typu coca cola, warto też uprawiać sport, np. biegać, jeździć rowerem, chodzić na basen. Chodzenie na basen jest bardzo zdrowe. A najlepszymi sportami, gdzie angażuje się najwięcej mięśni, jest tenis i badminton.
Zrób sobie badania laboratoryjne na glukozę i insulinę. Możesz w dowolnym miejscu w Polsce, zamówienie badania jest bardzo łatwe.
Jeśli masz podejrzenie cukrzycy, to nie ma co czekać. Im szybciej się wykryje, tym lepiej. Nie mogę się nadziwić, że jest taki postęp medycyny, a z niektórymi chorobami ludzkość nie może sobie definitywnie poradzić.
Lekarz rodzinny powie Ci, gdzie iść i co dokładnie sobie wybadać. Ogólnie na pewno trzeba udać się do diabetologa, jeśli cukier jest ciągle za wysoki. Jest to na 99% cukrzyca. Prywatnie do diabetologa dostaniesz się szybciej, niż na fundusz zdrowia. Ale na fundusz i tak się zapisz, gdyż te wizyty będą regularnie.
Gdy podejrzewasz, że masz za wysoki poziom cukru we krwi, warto wykonać kilka badań diagnostycznych. Najczęściej wykonywanymi badaniami są:
1. Test poziomu glukozy we krwi (tzw. badanie glikemii): pomaga określić aktualny poziom cukru we krwi. Może być wykonywane na czczo lub po posiłku.
2. Test hemoglobiny glikowanej (A1C): to badanie ocenia średni poziom cukru we krwi w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy. Jest to ważne narzędzie diagnostyczne w przypadku cukrzycy typu 2.
3. Test tolerancji glukozy na czczo (OGTT): badanie to polega na pomiarze poziomu cukru we krwi na czczo, a następnie po spożyciu napoju zawierającego glukozę. Pomaga to ocenić, jak organizm radzi sobie z regulacją poziomu cukru.
Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed wykonaniem badań, aby otrzymać odpowiednie zalecenia i interpretację wyników.