Z jakimi witaminami nie łączyć żelaza?
Z jakimi witaminami nie łączyć żelaza? Czy jakieś witaminy powodują nieprzyswajanie się żelaza? Czy żelazo można brać z witaminą C? A czy można brać z witaminą D? Jakie witaminy wspomagają wchłanianie żelaza?
5 Odpowiedzi
Witamina C wspomaga wchłanianie żelaza, z kolei witamina D je hamuje. Można więc łączyć żelazo z witaminą C, ale z witaminą D – lepiej nie. Poza tym, lepiej nie łączyć żelaza z następującymi minerałami: magnezem, cynkiem i wapniem.
Żelaza nie wolno też łączyć z lekami NLZP (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Tak więc jeśli bierzesz żelazo, nie powinno się brać ibuprofenu, diklofenaku, naproksenu. Inhibitory Pompy Protonowej (IPP) także nie mogą być łączone z żelazem. Są to omeprazol czy pantoprazol.
Jeśli suplementujesz żelazo lub spożywasz produkty bogate w żelazo, warto nie łączyć ich z tofu, kakao, płatkami owsianymi, kukurydzą czy siemieniem lnianym. W produktach tych jest kwas fitynowy. Ona ma działanie wiążące żelazo i wtedy żelazo nie wchłania się w naszym organizmie.
Przy suplementacji żelaza trzeba zachować ostrożność. Lepiej suplementować produktami naturalnymi, jeśli jest taka możliwość. Ale jeśli lekarz przepisze suplement żelaza – trzeba brać.
Uważajcie również, aby nie brać żelaza na zaś. Gdy bierzecie jakieś multiwitaminy tak po prostu dla zdrowia, lepiej kupić takie bez żelaza.
Zaleca się unikać przyjmowania jednocześnie żelaza i witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B12 – mogłoby to powodować zaburzenia wchłaniania tego pierwiastka.
Witaminy z grupy B mogą również powodować niepożądane zmiany w smaku i zapachu żelaza, co oznacza, że niektóre osoby nie będą w stanie go przyjmować.
Konieczne jest również unikanie jednoczesnego przyjmowania żelaza i jego pochodnych witamin, takich jak beta-karoten, witamina E, witamina C i witamina A, ponieważ mogłoby to spowodować niekorzystne skutki.