W jakim stopniu społeczeństwo angażowało się w walkę narodowowyzwoleńczą?
W jakim stopniu społeczeństwo angażowało się w walkę narodowowyzwoleńczą? Oczywiście pytam tutaj w kontekście Kordiana Juliusza Słowackiego.
3 Odpowiedzi
W „Kordianie” społeczeństwo nie jest przygotowane do walki, a do tego jest zastraszane. Naród nie popiera teorii konspiracyjnych, nie potrafi się zorganizować, jest bierny i obojętny. Zamach na cara i jego rodzinę uważa się za nieetyczne. Niewielu podejmuje się konkretnych działań. Sam Kordian nie jest w stanie niczego osiągnąć.
Społeczeństwo jest bierne, boi się ryzykować. Brakuje charyzmatycznego przywódcy, który mógłby to społeczeństwo zjednoczyć i poprowadzić do walki.
Społeczeństwo charakteryzuje też obojętność.
W powieści „Kordian” autorstwa Juliusza Słowackiego społeczeństwo jest przedstawione jako podzielone i niezdecydowane w kwestii walki narodowowyzwoleńczej.
Chociaż główny bohater, Kordian, jest zdecydowany na walkę, wiele postaci reprezentuje różne aspekty społeczeństwa, które są niechętne do angażowania się w walkę, począwszy od bierności i lęku, aż po pragmatyzm i ochronę własnych interesów.
Słowacki krytykuje takie postawy, podkreślając, że walka o wolność wymaga odwagi i poświęcenia ze strony całego narodu.