Pochodzenie słowa „król” – skąd wzięło się słowo „król”?
Jakie jest pochodzenie słowa król? Skąd się wzięło to słowo? Jakie są korzenie słowa król? Jak ono powstało?
3 Odpowiedzi
Jest powszechnie przyjęte, że wyraz „król” wiąże się bezpośrednio z imieniem Karola Wielkiego (742–814). Jako punkt wyjścia przyjmuje się frankońską forma imienia władcy, czyli Karl; od tego zostało utworzone w łacinie ludowej wyrażenie (rex) Carlius odnoszące się do następców wspomnianego władcy, a następnie do każdego koronowanego władcy. Ta hipoteza jest pierwszą, szerzej przyjętą, ale istnieje też druga, w której „król” to rodzima, prasłowiańska forma stanowiąca nazwę wykonawcy czynności, utworzona od czasownika korzyć i oznacza „tego, który korzy, upokarza, sądzi”.
Słowo „król” w języku polskim pochodzi od łacińskiego słowa „rex”, oznaczającego „króla” lub „władcę”. Uważa się, że słowo to zostało wprowadzone do Polski poprzez wpływy Imperium Rzymskiego. Rex był również imieniem popularnego w średniowieczu polskiego króla.
Słowo „król” w języku polskim wywodzi się ze staropolskiego słowa „krol”, które pochodziło od prasłowiańskiego słowa *kъrъlъ. Słowo to ostatecznie pochodzi od protoindoeuropejskiego słowa *króle-, oznaczającego „władcę”.
شاه واژهای کهن در فرهنگ مردمان ایرانزمین است و از دوران آشور و بابل و ایلام قدمت دارد.