Czy VPN jest naprawdę potrzebny?
Ostatnio dużo słyszałem o VPN. Usługodawcy twierdzą, że ich produkt zapewnia bezpieczeństwo i ochronę danych. Przyznam, że staram się uważać w sieci. Nie wchodzę na żadne podejrzane strony, nie ściągam plików z niepewnych źródeł, podaję swoje dane tylko tam, gdzie to konieczne (na przykład podczas zakupów online). Wydawało mi się, że VPN jest raczej zbędny w takiej sytuacji, ale mam wątpliwości. Czy rzeczywiście by mi się przydał?
10 Odpowiedzi
Usługa VPN daje o wiele więcej niż tylko ochronę danych. Ona sama jest oczywiście ważna, ale warto spojrzeć na temat z szerszej perspektywy. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania – co to VPN i do czego służy? To wirtualna sieć prywatna, która umożliwia stworzenie bezpiecznego „tunelu” między Tobą a Internetem. W praktyce oznacza to, że Twoje dane są zaszyfrowane, a adres IP ukryty.
Dlaczego powinieneś korzystać z VPN?
- Zyskasz ochronę przed cyberatakami
- Twój dostawca usług internetowych nie będzie miał wiedzy o Twojej aktywności w sieci
- Ominiesz geoblokady
- Twoje dane będą zaszyfrowane
Ochrona przed cyberatakami
Wbrew pozorom każdy użytkownik sieci jest codziennie narażony na wiele zagrożeń. Nawet takie czynności jak robienie zakupów online czy korzystanie z bankowości elektronicznej sprawiają, że ważne dane mogą dostać się w niepowołane ręce. Jak? Jeśli zdarza Ci się korzystać z publicznych sieci Wi-Fi w kawiarniach czy restauracjach, możesz paść ofiarą hakerów podsłuchujących ruch i przechwytujących dane.
Anonimowość w sieci
Nawet jeśli nie łączysz się z Internetem za pomocą publicznych hotspotów, powinieneś rozważyć korzystanie z usługi VPN. Dlaczego? Choćby dlatego, że Twój ruch sieciowy tak naprawdę nie jest prywatny. Ma do niego dostęp Twój dostawca usług internetowych, czyli firma udostępniająca Ci połączenie ze światem. Dostawca pełni tutaj rolę pośrednika. Gdy chcesz odwiedzić jakąś stronę internetową, Twoje żądanie jest najpierw wysyłane do serwera dostawcy, skąd zostaje przekierowane dalej. To sprawia, że dostawca usług internetowych może monitorować wszystko, co robisz. Z łatwością zbierze adresy stron, które odwiedzasz albo frazy, które wyszukujesz.
Dostawca usług internetowych może uznać, że korzystasz z sieci w niewłaściwy sposób i zablokować dostęp do niektórych stron. Co więcej, dostawcy regularnie ograniczają przepustowość łącza w przypadku przesyłania dużej ilości danych, co ma na celu zmniejszenie obciążenia sieci.
Omijanie geoblokad
VPN jest również niezwykle przydatny wtedy, gdy dane treści są dla Ciebie zablokowane ze względu na lokalizację. Jeśli podróżujesz po świecie, na pewno wiesz o tym, że niektóre witryny są niedostępne w poszczególnych krajach – na przykład w Arabii Saudyjskiej funkcjonuje rejestr stron zakazanych. Nie musisz być podróżnikiem, żeby odczuć blokowanie treści. Jeśli korzystasz z serwisów streamingowych, to na pewno wiesz o tym, że w Polsce nie można obejrzeć wielu produkcji (dostępnych na przykład dla Amerykanów czy Brytyjczyków). Połączenie VPN sprawia, że Twoje żądanie wygląda na takie, które pochodzi z innego miejsca niż w rzeczywistości. Dzięki temu możesz obejść blokady obowiązujące w niektórych krajach.
Szyfrowanie danych
Chyba najważniejszą funkcją bezpiecznego tunelu VPN jest szyfrowanie danych. Co to znaczy? Informacje, które udostępniasz w Internecie, są zakodowane w taki sposób, że osoba postronna (na przykład potencjalny haker) nie będzie w stanie nic z nich wyczytać. Dane, które warto chronić to na przykład hasła do bankowości elektronicznej czy numery kart kredytowych. Utrata takich informacji mogłaby przynieść katastrofalne skutki.
Podsumowując, nie ma przeciwwskazań, by korzystać z VPN. Co więcej, warto to robić. Nawet jeśli sądzisz, że jesteś anonimowy i bezpieczny w sieci – nie zawsze tak jest. Zwyczajne używanie publicznej sieci Wi-Fi wiąże się z ryzykiem utraty cennych danych. Dobrze zabezpieczyć się zawczasu po to, by móc spać spokojnie.
W mojej ocenie też warto korzystać z VPN. Rozważam zakupienie jakiegoś. Ten przedstawiony jest całkiem ciekawy.
Jeśli nie chcecie byś wyśledzeni, VPN jest niezbędny. VPN nie daje ochrony 100%, ale daje ochronę 99%.
VPN jest też bardzo przydatny czasem, na przykład przy rezerwacji hoteli czy kupowaniu lotów. Z VPN można też korzystać z serwisów streamingowych dostępnych na terenie innych państw. Więc nie tylko ochrona, ale też funkcjonalność 🙂
Jak masz stronkę www i logujesz się przy pomocy VPN, to też jest znacznie bezpieczniej. Możesz sobie ustawić konieczność bycia na konkretnym adresie IP i nie ma szans na włamanie.
VPN może was ochronić, jeśli traficie na jakąś stronę, która będzie próbowała wam zaszkodzić.
Jednym VPN będzie potrzebny, inny nie. Niektóre amerykańskie sklepy modowe nie pozwalają wejść z innych krajów, jak USA i wtedy bez VPN się nie obejdzie.
Ale jak ktoś tylko np. ogląda YouTube, albo np. tylko gra w szachy, to bez VPN się jakoś obejdzie.
Dziś w dobie rządów autorytarnych (Rosja, Białoruś, Korea Północna, Chiny) i rządów mających zapędy autorytarne (Polska, Węgry, to samo byłoby we Francji, gdyby wygrała Le Pen) warto zainwestować w VPN. Szczególnie, jeśli np. chcecie wypowiadać się w mediach społecznościowych i nie mieć obawy, to VPN na pewno pomoże.
Lepiej mieć niż nie mieć. Tym bardziej, że te VPN-y nie są takie drogie.
To zależy. Jeśli jedziesz do Chin albo chcesz oglądać polską TV z zagranicy, to generalnie tak. Do zwiększenia bezpieczeństwa? Nie zawsze.
Jeśli masz być przez kogoś wyśledzony, to będziesz wyśledzony. Ale przed amatorami i niektórymi zagrożeniami w sieci można się skutecznie chronić i warto sobie wykupić, jeśli ktoś może sobie na to pozwolić finansowo.