Jak sprawdzić czy smartfon lub tablet nie jest kradziony?
Jak mogę sprawdzić, kupując używany smartfon czy tablet, czy nie jest kradziony? Czasami kupuję używane rzeczy i ostatnio mi się zdarzyło, że kupiłem kradziony telefon i miałem kłopoty z policją. Jak się zabezpieczyć, aby nie kupować kradzionego sprzętu?
11 Odpowiedzi
W pierwszej kolejności wejdź na kradzieje.pl i tam sprawdź, czy nie ma twojego urządzenia w bazie. Jeśli jest ok, ale masz podejrzenia, że może być kradziony, sprawdź kontakty, przeszukaj aplikacje, sprawdź dokładnie telefon. Może znalazłoby się coś, co pomogłoby natrafić na ślad poprzedniego właściciela. Gdyby okazało się, że właścicielem była kobieta, a sprzedał Ci mężczyzna twierdzący, że to jego telefon, jest spore prawdopodobieństwo, że złodziej.
Telefony najczęściej kradzione są z aut albo z torebek kobietom.
Moim dwóm koleżankom kiedyś skradziono telefony z szatni w pewnym znanym klubie w łodzkim. Mojej siostrze w Warszawie w klubie z torebki podczas tańca.
Z tym powyżej się zgodzę. Aby sprawdzić czy telefon, tablet, komputer czy coś innego nie jest kradziony, warto sprawdzić na kradzieje, ale też można przedswięwziąć inne środki ostrożności.
Po pierwsze kupujcie z pewnych źródeł. Czy osoba, od której kupujecie, prowadzi działalność? A jeśli nie, bo np. jednorazowo coś sprzedaje, to co wiecie o tej osobie? Znacie nazwisko? Wiecie gdzie mieszka? Albo chociaż coś w internecie o tej osobie jest? Nie kupujecie od ludzi całkiem anonimowych.
Aby sprawdzić, czy smartfon lub tablet nie jest kradziony, nie kupuj go od pierwszej lepszej osoby z ulicy. Jak ktoś Cię zaczepi i oferuje Ci telefon za śmieszną cenę, trzymaj się z dala, a najlepiej zawiadom policję.
Jak kupujesz przez internet, poproś sprzedawcę o podanie numeru imei.
Jak już kupiłeś i teraz chcesz sprawdzić, sprawdź imei i skonfrontuj go z internetowymi bazami. Imei można sprawdzić tak jak jest opisane w tym wątku:
Nie kupuje smartfonów od podejrzanych typów i nie będziesz musiał sprawdzać, czy jest kradziony. Ja zawsze kupuję używane rzeczy albo na allegro, albo od rodziny, a jak kupuję z portali ogłoszeniowych, to spotykam się osobiście z daną osobą – i to ja zawsze jadę do niej, a nie ona do mnie, abym wiedział, gdzie mieszka, gdyby było kradzione. A jak ktoś nie chce, abym przyjechał do niego, tylko kombinuje, wtedy nie kupuję.
Sporadycznie zgodzę się spotkać gdzieś na mieście, ale tylko przy mało kosztownych towarach, do kilkudziesięciu złotych.
Mnie wystarczy, jak wypytam właściciela telefonu czy tabletu, który go sprzedaje, skąd pochodzi sprzęt. Ludzie są bardzo słabi w ukrywaniu prawdy. Raz już prawie kupiłem od gościa kradziony telefon, ale tak ściemniał, tak się motał w zeznaniach, że w końcu się domyśliłem, że jest kradziony i zgłosiłem go na policję. Policji podałem tylko link do ogłoszenia w internecie. Namierzyli go i rzeczywiście się okazało, że telefon kradziony.
Jak się trochę pomoże policji, to są bardzo szybcy i skuteczni.
Najlepiej kupować nowy sprzęt, a nie używki. Ja już dwa razy miałam tak, że kupiłam kradzione. Raz ja, a raz mój brat. I to niby z wiarygodnego źródła. Raz przyszła do nas policja, a raz dowiedziałam się przez portal kradzieje.pl i oddałam sprzęt i sama zgłosiłam na policję.
Jak chcecie tanio kupić dobry smartfon czy tablet, to szukajcie tutaj:
Zapytaj sąsiada, czy smartfon lub tablet nie jest kradziony, sąsiad Ci na pewno powie. A jak nie, to idź do księdza, rozgrzeszenie może dostaniesz, chociaż po takich grzechach, jakie w życiu popełniłeś, to niekoniecznie.
Jeśli wój sprzęt był kradziony co po uruchomieniu prawdopodobnie zostanie namierzony.
Jest kilka sposobów na sprawdzenie, czy smartfon lub tablet został skradziony. Jednym ze sposobów jest sprawdzenie numeru IMEI. Numer IMEI to unikalny numer, który jest przypisany do każdego urządzenia mobilnego. Numer IMEI można sprawdzić wybierając na urządzeniu numer *#06#. Jeśli numer IMEI nie jest zarejestrowany, lub jest zarejestrowany w innym kraju, wtedy jest prawdopodobne, że urządzenie jest skradzione.
Innym sposobem sprawdzenia, czy urządzenie jest kradzione, jest próba zlokalizowania go za pomocą aplikacji śledzącej lub usługi. Jeśli urządzenie jest wyłączone, lub jeśli jest w obszarze bez zasięgu komórkowego lub Wi-Fi, to będzie trudne do śledzenia. Jeśli jednak urządzenie jest włączone i podłączone do Internetu, to powinno być możliwe śledzenie jego lokalizacji.
Jeśli podejrzewasz, że Twój smartfon lub tablet został skradziony, to powinieneś skontaktować się z lokalnym organem ścigania. Będą oni mogli pomóc w namierzeniu urządzenia i zwróceniu go użytkownikowi.
Dziś aby kraść telefony i je sprzedawać, trzeba mieć profesjonalny sprzęt i oprogramowanie. Jeśli kupisz kradziony sprzęt od amatora, policja do Ciebie trafi w ciągu kilku dni od uruchomienia urządzenia.
Mnie zaczepił jakiś facet ostatnio pod sklepem i za 300 zł mi sprzedał rzekomo nowy smartfon który w sklepach jest po 800 zł (sprawdziłem i cena się zgadzała).
Problem właśnie był taki, że policja do mnie zapukała mniej więcej tydzień po zakupie. Telefon musiałem oddać, a kasy już chyba nie odzyskam. Ale nie będę mieć chyba kłopotów. Powiedziałem policji prawdę jaka była historia.
Ja miałem tylko podobną sytuację, kupiłem na allegro od jakiejś firmy GSM z Krakowa. Po tygodniu przyszła policja zabrała telefon i przesłuchanie okazało się że właściciel wziął na abonament i nie spłacał zaniósł go do tej firmy i tam sprzedał. Oczywiście dostałem z tej firmy taki sam i nowy bo była u nich gwarancja. A teraz dodatek po dwóch tygodniach policja przychodzi tym razem we dwóch po ten sam telefon. Pokazałem im protokół odebrania, wyszli bez przeprosin. Kumpel policjant powiedział mi że te wszystkie kawały o nich to czysta prawdą. A proszę uwierzyć, że nawet jego najbliższa rodzina z niego miała ubaw.