Liczba pojedyncza słowa drożdże
Mam pewną zagwozdkę i nie mogę znaleźć jednoznaczniej odpowiedzi w internecie. Jaka jest liczba pojedyncza słowa drożdże? Czy jest to drożdż? Czy dróżdż? Czy jeszcze jakoś inaczej? Obie formy są podkreślane jako błędne przez narzędzie do sprawdzania błędów. A może liczba pojedyncza słowa drożdże nie istnieje? Ale to byłoby absurdalne.
5 Odpowiedzi
Pracuję jako redaktor i wiem, że nie ma pojedynczej liczby słowa droższe. Po prostu musisz podać miarę np. – 1 gram droższy, jedna cząsteczka droższy itp.
Zgadza się, drożdże są tak bardzo towarzyskie, że nie ma liczby pojedynczej. One wiecznie występują stadnie.
Jest kilka takich słów w języku polskim, które mają tylko liczbę mnogą. I wtedy po prostu ich się nie odmienia. Odwrotnym przykładem, że jest tylko jedna liczba jest słowo kakao – które zawsze też będzie w tej samej liczbie.
Zgadza się. Nie ma liczby pojedynczej słowa DROŻDŻE. Podobnie jest ze słowem SPODNIE.
łowo „drożdże” w języku polskim nie ma formy liczby pojedynczej. Jest to rzeczownik występujący tylko w liczbie mnogiej (plurale tantum).
Gdy mówimy o drożdżach, zawsze używamy formy mnogiej, nawet jeśli mamy na myśli małą ilość. Na przykład:
- „Potrzebuję kupić drożdże do pieczenia chleba.”
- „W tym przepisie używamy świeżych drożdży.”
W kontekstach, gdzie potrzebujemy określić pojedynczą jednostkę lub mniejszą ilość, możemy użyć wyrażeń opisowych, takich jak:
- „kostka drożdży”
- „gram drożdży”
- „odrobina drożdży”
Warto zauważyć, że choć w języku potocznym czasem można usłyszeć formę „drożdż” lub „dróżdż”, nie jest ona poprawna i nie powinna być używana w standardowym języku polskim.