Pochodzenie słowa „kościół” – skąd się wzięło słowo „kościół”?
Jakie jest pochodzenie słowa kościół? Skąd się wzięło to słowo? Jakie ma pochodzenie? Od czego pochodzi to pojęcie?
6 Odpowiedzi
Kościół, od czes. kostel, „kościół”, z łac. castellum, „miejsce warowne”, „zamek” zdr. od łac. castra, „obóz”. Właściwym terminem w chrześcijańskiej łacinie jest ecclesia, od gr. ἐκκλησία (ekklesia), „zgromadzenie”.
Jak więc widać, słowo „kościół” nie ma w sumie jakoś jednoznacznie określonego pochodzenia.
Słowo „kościół” wywodzi się z greckiego słowa κυριακόν (kyriakon), które oznacza „dom Pana”. Słowo to było używane w odniesieniu do domów pierwszych chrześcijan, gdzie zbierali się na uwielbienie i społeczność.
W końcu słowo to zaczęło być używane w odniesieniu do budynków, w których chrześcijanie oddawali cześć, a w końcu zaczęło odnosić się do religii chrześcijańskiej jako całości.
Słowo „kościół” ma tak naprawdę bardzo ciekawe pochodzenie. Pochodzi ono od greckiego słowa „kyriakon”, które oznacza „od Pana”. Następnie zostało ono przekształcone w łacińskie słowo „ecclesia”, które również oznacza „od Pana”.
Słowo „kościół” weszło do języka angielskiego poprzez staroangielskie słowo „cirice” lub „circe”. Tak więc, zasadniczo, słowo „kościół” oznacza „miejsce kultu należące do Pana”.
Mnie się kojarzy ze słowem „kości”, podobnie brzmi, ale nie wiem czy może to mieć coś wspólnego.
„Crknuti” – to jest nasz rdzeń tego słowa, ponieważ WSPANIALI Słowianie CELEBROWALI życie, siłę, piękno (czerwony = piękny) w Mezji (CG + SRB + Macedonia + Grecja + Bułgaria + Rumunia + Mołdawia + Ukraina), która była matriarchalnym kraj pełen złota i bogactwa. Pierwsi chrześcijanie, którzy głosili ubóstwo, odpuszczenie grzechów śmiertelnych, celebrowali śmierć, dlatego Słowianie nazywali ich swoimi modlitewnymi „zgromadzeniami” zgodnie z głoszonymi przez nich ideami, które były całkowitym przeciwieństwem słowiańskich wartości (dlatego kościół w Kościół)!
W końcu bardzo miło jest zobaczyć, że to słowo nie ma podobieństwa do greckiego ekklesia lub κυριακον (kiriakon)!
Kościół to Slawiańskie słowo i ma znaczenie co kości ściele jest mafią śmierci co w zetknieciu z nimi zostaą tylko kości
Etymologia słowa „kościół” jest bardzo ciekawa. Oto szczegółowe wyjaśnienie:
Słowo „kościół” pochodzi ze starosłowiańskiego „kościoł”, które z kolei wywodzi się od prasłowiańskiego rdzenia kostь, oznaczającego „kość”.
Istnieją dwie główne teorie dotyczące tego etymologicznego połączenia:
-
Teoria symboliczna:
- Kościół jako budynek miałby symbolizować „kości” pierwszych chrześcijan, męczenników
- Nawiązanie do metafory ciała Chrystusa i wspólnoty wierzących
-
Teoria architektoniczna:
- Najstarsze kościoły budowano z kamienia
- Kamień kojarzono z czymś twardym, trwałym – podobnie jak kość w ludzkim ciele
- Budynek kościoła miał być „szkieletem” wspólnoty religijnej
Pierwsza wzmianka o słowie „kościół” w języku polskim pochodzi z XIV wieku. Wcześniej używano określeń takich jak „świątynia” czy „cerkiew”.
Ciekawostka: W innych językach słowiańskich słowo to brzmi podobnie, np. rosyjskie „церковь” (cerkov’), czeskie „kostel”.
Skąd te sensacyjne informacje? Przypominają nieco tę ludową etymologię imienia Mojżesz, które miało ponoć pochodzić z ust samego Boga, mówiącego do Mojżesza: „Mój żeś”.
Naprawdę podziwiam twórczość osób wypisujących takie „mądrości”.