Z czego wynika tragizm postaci Konrada Wallenroda?
Z czego wynika tragizm postaci Konrada Wallenroda? Dlaczego Konrad Wallenrod to postać tragiczna? Na czym polega tragizm Konrada Wallenroda w sferze życia prywatnego?
4 Odpowiedzi
Tragizm Konrada wynika z określających jego osobowość wewnętrznych sprzeczności. A dokładniej, źródłem tego tragizmu jest wewnętrzny konflikt między przekonaniem bohatera o tym, że ma nieograniczone możliwości, a ułomnościami jego ludzkiej natury.
Tragizm Konrada Wallenroda wynika z tego, że został porwany przez Niemców i wychowany przez Mistrza Zakonu, poświęcił swoją miłość dla ratowania ojczyzny i zdradził samego siebie, Krzyżaków, swoją miłość.
Konrada Wallenroda charakteryzuje ból istnienia – czuje on bezsens życia, depresję, melancholię. Taki ból może prowadzić do samobójstwa.
Gdy nadeszła Wojna z Krzyżakami, Wallenrod stanął przed trudnym wyborem – miłość do ojczyzny, czy miłość do Aldony.
Poświęcił swoje prywatne życie i wybrał Litwę. Gdyby wybrał swoje życie prywatne i Aldonę – również nie byłby w pełni szczęśliwy. To jest ten tragizm. Nie ważne, jakiego by dokonał wyboru – i tak nie byłby szczęśliwy, gdyż kogoś musi zdradzić.
Niepotrzebne żenił się z Aldoną. Już sobie w głowie postanowił zemstę. Ale wizja szczęśliwego życia małżeńskiego była kusząca.