Czy sól jest zdrowa? Czy może szkodliwa?
Czy sól jest zdrowa? Czy raczej jest szkodliwa i trzeba jej unikać? A może żadne z tych? Jak to jest z solą? W większości potraw jest sól. Ale ostatnio mój wujek mówił, że ma unikać soli, bo ma nadciśnienie. To jak to w końcu jest z solą? Można jeść sól? Czy jest zdrowa, czy szkodliwa?
11 Odpowiedzi
Czy sól jest zdrowa czy szkodliwa – bardziej to drugie, czyli szkodliwa. W większych ilościach sól może powodować nadciśnienie i inne choroby układu krążenia. W niewielkich ilościach jednak na pewno nikomu nie zaszkodzi i można sobie posolić ziemniaki czy ryż.
No i sól ma też właściwości konserwujące żywność, więc do czegoś się przydaje.
Możecie też się spotkać z informacją, że sól himalajska jest zdrowsza (o taka różowa sól), ale ona wcale nie jest zdrowsza. Ma takie same właściwości, jak zwykła sól, tylko ma w sobie trochę więcej jakichś dobrych minerałów czy czegoś tam. Ale biorąc pod uwagę dopuszczalną do spożywania ilość soli dla człowieka nie robi to żadnej różnicy. Ktoś po prostu robi z tego dobry marketing.
Jeszcze dodam, że nadciśnienie od nadmiernego spożywania soli bierze się stąd, że sól zatrzymuje wodę w organizmie i dlatego rośnie nam ciśnienie krwi.
Zmniejszenie spożywanej soli (czyli sodu) zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby sercowo- naczyniowe oraz pięć razy zmniejsza ryzyko zgonu spowodowane tymi chorobami.
Nadmiar soli powoduje także przeciążenie nerek.
Nikt nie wspomniał o tym, że niewielka ilość soli jednak jest zalecana, aby pomóc zachować w organizmie równowagę elektrolitową. Ale to naprawdę niewielka ilość. Jedna łyżeczka dziennie mniej więcej. A spożywa się znacznie więcej, biorąc pod uwagę, ile jest w potrawach. Szczególnie w gotowych potrawach. Jak czasem zje się plasterek samej szynki czy salami, bez chleba, to jest tak słone, że aż gęba się krzywi.
Spożywanie niewielkich ilości soli na pewno jest zdrowa, nie zaszkodzi. Sól w nadmiernych ilościach jest niezdrowa. Dzienna dawka soli dla dorosłego człowieka to chyba coś koło 1 łyżeczki.
W rozsądnych ilościach sól jest dobra dla zdrowia. Szczególnie jodowana. Nie można przesadzać z solą w diecie. Wtedy sól staje się niezdrowa.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzienne spożycie soli na poziomie 5 gramów. Sól nie jest szkodliwa dla organizmu, ale w nadmiarze może wywołać problemy zdrowotne takie jak nadciśnienie czy opuchlizna całego ciała, ponieważ nadmiar soli wiąże wodę w organizmie. Wystarczy, że zjem kilka paluszków solonych za dużo i chodzę napuchnięty jak balon.
W dużych ilościach sól jest niezdrowa. Ale jak zjemy w ciągu dnia niewielkie ilości soli to nic nam się nie stanie.
Spożywanie niewielkich ilości soli na pewno nie jest szkodliwa. Sól to elektrolit, który jest nam potrzebny do życia. Przede wszystkim nasze mięśnie go potrzebują. Sól działa pozytywnie na nasz nastrój. W przypadku mężczyzn sól poprawia erekcję. Sól lekko podnosi ciśnienie, dlatego osoby z nadciśnieniem powinny uważać na ilość spożywanej soli.
Sól jodowana w niewielkich ilościach na pewno nie jest niezdrowa, a wręcz przynosi nam same korzyści. Należy pamiętać, że obecnie praktycznie we wszystkim, co jemy są sól oraz cukier.
Sól jest niezbędnym składnikiem diety, który odgrywa kluczową rolę w wielu funkcjach organizmu, takich jak utrzymanie równowagi płynów, przewodzenie impulsów nerwowych oraz skurcze mięśni. Organizm ludzki potrzebuje sodu zawartego w soli do prawidłowego funkcjonowania.
Jednak spożywanie soli w nadmiarze jest związane z różnymi problemami zdrowotnymi. Duże ilości soli w diecie mogą prowadzić do:
– Podwyższenia ciśnienia krwi (nadciśnienie), co zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
– Obciążenia nerek, które muszą filtrować nadmiar sodu z krwi.
– Zwiększenia ryzyka rozwoju osteoporozy, ponieważ sól może sprzyjać wydalaniu wapnia z organizmu.
– Podatności na choroby żołądka, w tym raka żołądka.
– Zatrzymywania wody w organizmie, co może prowadzić do obrzęków.
Zalecane dzienne spożycie soli dla przeciętnej osoby dorosłej wynosi mniej niż 5 gramów (około jednej łyżeczki) na dzień, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Ważne jest, aby spożywać sól z umiarem i być świadomym jej zawartości w przetworzonych produktach spożywczych, które często są głównym źródłem nadmiernego spożycia soli w wielu dietach.
Odpowiednia ilość soli w diecie powinna być osiągnięta poprzez zrównoważone odżywianie i, w razie potrzeby, konsultacje z dietetykiem lub lekarzem.